Остерігайтесь ображеної служниці

Андрій Хруцький


Опубліковано в АФА Розсилка з викладання філософії (весна, 1995).
"Бережіться, щоб людина могла обдурити вас філософією та марною оманою за переданням людини, відповідно до принципів світу, а не за Христом". (Св.Павло, Послання до колоссян 12:8)

"... Людський розум ... [повинен] ... вважати за велику честь, що може служити небесним доктринам як служниця " (Лев XIII, "Aeterni Патріс", (1879), пар. 8)

У книзі «Місто Бога» Августин обговорює основну проблему для філософії в ліберальній освіті. Основною проблемою є те, що є два міста, які ваблять нашу вірність: світське місто і град Божий. Роль філософії полягає у тому, щоб критично розглядати аргументи сторін спору і винести справедливе рішення між ними. Конфесійні коледжі, за своєю природою, заявляють про свою вірність місту Бога, тому роль філософії як судді стає проблематичною..

Рекрутство філософів

Конфесійні коледжі часто, хоча і не завжди, як зазначено в Американській філософській асоціації, передбачає при наявності вільних вакансій, вербування філософів, які співчувають або підтримують їх точку зору. Наприклад, в жовтні 1991 ми бачимо відверте оголошення: « Католицький університет м. Нотр – Дам, [штат Індіана], пропонує рівну можливість при отриманні роботи учителям, які підтримують його релігійну приналежність». Що це означає? Формулювання є двозначне і нечітке. Що таке римо-католицькі освітні заклади? Це може бути у випадку, коли:
- Римо-католицька церква є власником або керівником такого навчального закладу;
- заклад притримується статуту чи конституції, яка базується на вченні католицької релігії;
- римо-католицький дух присутній у такому закладі.

Формулювання оголошення не вказує на те, що кандидат на посаду мусить підтримувати римо-католицьке спрямування університету, а лише стосується його релігійної приналежності.

Тут закладений подвійний зміст. Висловлене бажання, щоб кандидат підтримував релігійну приналежність установи до Римо - католицької церкви, був католиком ( з врахуванням суперечок навколо догм ), чи просто повинен належати до будь-якої релігійної організації? [1] Який зміст має слово «підтримка»? Існує можливість бездіяльності і дії. Бездіяльність дозволяє переважати статусу- кво. Діяльність – певна дія, яка має на меті запобігти зниженню статусу – кво, або робити щось, щоб підняти чи покращити статус.

Тепер з врахуванням моїх суджень щодо «Римської католицької організації», «релігійної приналежності» та «підтримки» можна сказати про існування принаймі двадцяти семи варіантів розуміння цього оголошення. Хоча і не думаю, що мої інтерпретації є вичерпними, але вони викриває присутність туману. Вузький зміст оголошення полягає у тому, що керівником і власником закладу є Римо – католицька церква, відповідно підтримується католицизм і бажано, щоб кандидат мав намір здійснювати свою діяльність так, щоб покращити стан католицької релігії. Ширший смисл оголошення полягає у тому, що у даному освітньому закладі присутній релігійний дух і бажано, щоб кандидат навіть своєю бездіяльністю сприяв його підтримці.

Релігійність духу

Фраза «релігійна приналежність», яка в ширшому значенні ототожнюється «релігійному духу» ставить питання про подвійну віру і моральність. Оголошення містить стурбованість догматами віри чи занепокоєння, щодо моральних догм. Хоча стурбованість викликає і інше. Я спробую показати, які з догм можуть бути під загрозою. . [2]

Догмати віри під загрозою

Відданість вірі чи відсутність такої у кандидата базується на таких принципах :

Ідеальний кандидат повинен сприймати ці постулати як істину. Їх прийняла б більшість християн. Але не християни, протестанти і будь хто, хто відчув скептицизм з приводу існування Бога, спасіння душі, тощо, можуть приймати деякі з цих постулатів, деякі, можливо, відкинуть, тому не будуть відповідати образу ідеального кандидата.

Загроза над моральними догмами

Оголошення може бути пов’язане з догмами віри, і все, про що я писав спочатку, повинне відступити на задній план. Реальна позиція даного оголошення стосується стурбованості щодо моралі. Католицький університет м. Нотр - Дам просто хоче залучити фахівця з певним типом морального світогляду. Суть цього морального погляду полягає у тому, щоб він, не суперечив статуту і не був образливим для католицького закладу. Тоді буде гарантований правильний вибір кандидата. Які ж з моральних принципів є під загрозою? Беручи до уваги затверджені Папою Іоаном Павлом ІІ католицькі моральні принципи у його "Veritatis Splendor" (5 жовтня 1993), бачимо, що деякі з них є суперечливі.

Деколи говорять, що істина не стільки цінна сама собою, а на скільки її прагматична цінність може привести до правильної дії. І якщо правильна дія стає переконанням, то і хибні переконання за ради правильної дії будуть прийнятні. Якщо ці реальні ( а не ідеальні) співвідношення застосовуються у певних коледжах «За плодами їх і впізнаєте їх», то стурбованість повинна викликати не метафізика філософа, а прогнозованість його дії. У певних коледжах, переважно тих, якими керують єзуїти, допускають певне відхилення чи навіть відмову від метафізичних догм за рахунок підтримки правильної практичної діяльності. Але сумнівно, що таке співвідношення існує в чистому вигляді. В наш час найбільшою проблемою католицьких освітніх закладів є виявити атеїстів, феміністок, радикальних прихильників гендерної рівності, лесбіянок, тих, хто веде боротьбу проти патріархального суспільства, християнства, проти біологічної здатності народжувати, проти традиційного шлюбу і обмежень абортів.

Кандидати

Прихований зміст оголошення формує певний підхід і специфічні вимоги до кандидата. Відповідно кожна кандидатура має свої характеристики. Чи:

  1. Кандидат є римо-католик; [5]
  2. Кандидат не є католиком;
  3. Кандидат представник нехристиянської релігії;
  4. Кандидат натураліст; [6]
  5. Він буде відстоювати власну позицію;
  6. Кандидат не буде відстоювати свої переконання;
  7. Кандидат аргументуватиме власну позицію, якщо не згідний з…;
  8. Не буде шукати аргументів, якщо не годиться з…;
  9. Він критично буде аналізувати аргументи на користь позиції з якою він не згідний;
  10. Не буде критично вивчати аргументи опонентів.

Ідеальний кандидат повинен бути AEGI; AEGJ; AEH. З точки зору збереження догм повинен бути DEGI. Але з точки зору філософської педагогіки, незалежно від BCD, комбінація FH є найгіршою.

Вибір кандидатів

Я не знаю, чи на ринку праці є різниця між філософами католицьких чи конфесійних шкіл, але відомо, що діяльність тріади священник – влада – філософ помітно зменшується. Враховуючи, що представників першої групи A важко знайти, то їх місце посідають філософи B групи, якщо їм властиві позиції BFGJ, які не будуть сперечатися з приводу підтримки чи засудження римо-католицьких догм. Філософ групи С може викладати такі предмети як логіка, критичне мислення, естетика і навіть історію філософії, але в жодному випадку не метафізику, етику чи філософію релігії. Але я думаю, що філософи групи D не будуть задіяні навіть у конфесійних школах, так як зможуть проілюструвати знання логіки, можуть відзначити хибні аргументи щодо існування Бога, чи зупинитися на парадоксальному характері релігійної містерії. Переважно їм буде притаманна і позиція DEGI. Якщо ж таких філософів допустити до викладання історії філософії, вони можуть вибрати, для прикладу, таких антирелігійних філософів, як Людвіг Фейєрбах, який людину намагався представити не другом Бога, а людини, хотів віруючих людей зробити мислителями, християн, які, за їх власним визнанням, є напівзлочинці і напівангели, зробити нормальними людьми.

Насправді, я підозрюю, філософ натураліст або матеріаліст не буде розглянутий як кандидат на посаду в Нотр-Дам. Бертран Рассел, автор багатьох праць, серед яких « Чому я не християнин» , не буде кваліфікуватися, бо відповідає групі C та D. Не будуть розглядатися і Ернест Нагель або Сідні Хук, ні Уілфрид Селларс або його батько Рой Вуд Селларс, як матеріалісти, ні Джеймс Корн ман чи інші матеріалісти, ні наші сучасники, переконані матеріалісти, Пол і Патрісія Черчленд; ні такі надзвичайно плідні філософи як Микола Rescher і Джозеф Марголіс, ні Армстронг, Smart, Чісхолм , Куайн, або Девідсон.

І здається ймовірним, що ні один філософ, який не годитиметься з деякими перерахованими вище принципами не стане викладачем філософії Нотр – Дам. Справа в тому, що філософія в католицьких та інших релігійних школах, як і в середньовічні часи, буде грати роль рабині богослов'я.

Реальні кандидати на вчителів

Дивлячись на ситуацію з точки зору здобувача, бачимо, що, на жаль, філософу отримати робоче місце дуже важко. Так філософи, які прихильні до «світського міста», повинні прийняти позицію установи, в якій доведеться працювати. Необхідність і страх можуть працювати разом в приховуванні їхніх справжніх переконань, якщо вони навчають у католицьких та інших релігійних школах. Це тільки заради отримання роботи вони можуть відступити від метафізичних чи моральних засад. Але навіть тоді виникнуть проблеми у кар’єрному рості і підвищенні зарплати! В католицьких та інших релігійних школах такі філософи можуть викладати обмежений курс філософії або істотно ухилятися від вирішення справді філософських завдань. Це може призвести до появи у студентів думки, що філософія займається розв’язанням непотрібних проблем.

Ознаки корупції філософії

В якості ілюстрації, я підозрюю, що саме наявність такої ситуації в університеті Стрентону, єзуїтському коледжі, зумовила появу статті студента Кевіна Саллівана у університетському віснику “Аquinas”, (8 листопада 1990), у якій він заявив, що слухання курсу філософії було марним витрачанням часу і взагалі є непотрібним. Він пише, "не існує абсолютно ніяких причин для вимагання будь – яких кредитів для вивчення курсу філософії в процесі здобування академічної чи релігійної освіти."

Аргумент проти вивчення філософії в католицьких коледжах

Професор богослов'я в університеті Скрентон, о. Орест Кочіа, притримує позицію, висловлену студентом у його дисертації (вісник університету “Аquinas”, 16 вересня 1991). Його аргументи не досконалі (ентинема), а припущення є такі:

Аргументи мають два недоліки. Висновок не є логічний, а припущення не є правильні. Я не думаю, що через наявність одного чи двох помилкових припущень, які є спірними, з’являється аргумент для втрати позиції філософії [7]. Але критичний розгляд аргументів Кочіа є не те, що в першу чергу я хочу висвітлити .

Позиція О. Кочіа, полягає, мабуть, у не зацікавлені в раціональності, як це було, наприклад, Фоми Аквінського. Він не зацікавлений процесом передачі, доставкою чи якістю речей ( переконань). Його цікавить, «що» передається. Його власні речі ( переконання) дані йому по вірі, - так він знаходиться у володінні його заповітної істини. «Рабиня – філософія» до цього часу була таким перевізником чи постачальником . Але тепер, коли він думає, що філософія не передає потрібні йому речі (переконання) - він зневажає її.

Аргумент для підпорядкування філософії теології

Петро Гич, відомий філософ - логік, має менш жертовний підхід до «рабині – філософії». Він вважає, що католицькі догми - правда. Тому будь-який аргумент, який суперечить католицькій догмі є неприйнятним. Робота філософа і логіка спрямована на те, щоб знайти помилку. Ось його слова:

“Мій спосіб спростування теорії двох назв покаже, що аргументи, які були б дієві, приводять теорію двох назв від істини до помилкових і єретичних висновків: зокрема, щодо догмату про Трійцю та втілення Бога. Це показує, що аргументи не є логічні і тому теорія є фальшивою. Критичне відкидання аргументу в цій формі не показує що є неправильне в цій теорії двох назв, але показує, що воно є помилкове і помилкове в певному місці, яке слід особливо уникати..” [8]

Порівняйте це з наступним уривком роздумів Льва XIII в "Aeterni Patris:"

"... Католицький філософ буде знати, що він порушує одночасно віру і закони розуму, якщо приймає висновки, які суперечать виявленій доктрині і він розуміє це".
Відповідно до цієї думки, теологія може зажадати від філософії зробити їй послугу. Повідомлення очевидне : Не питайте, як теологія, може задовольнити вашу раціональність; запитайте, як раціональність може задовольнити теологію!

Повторення симптомів

Як все це відбивається у перспективі на студентах? Не усвідомлюючи, що освітні інституції засновані на економічних та релігійно-політичних інтересах, студент приймає міф університету як спільноти безкорисливих шукачів важливої істини. Але принаймні один студент в Університеті Скрентон отримав симптоми, які проявляються в раба, якого звинувачують у критичній оцінці способу доставки найцінніших істин про Бога, душу і спасіння. Це викликало страх і маніпулювання несуттєвими дрібницями та поняттям першорядності догм.

Правове заперечення

Мої претензії до оголошення для філософів, які підтримують ту чи іншу релігійну позицію полягають у тому, що дана реклама є юридично несправедливою. Закон про громадянські права 1964 року, р. VII (USCS 2000E – 2E) говорить про рівні можливості у сфері зайнятості для всіх кандидатів в усіх освітніх закладах:

“… вважається незаконною практика, якщо школа, коледж, університет або інший навчальний заклад наймає і використовує співробітників, які сповідують певну релігію; якщо така освітня установа повністю чи частково підтримувана, підконтрольна, керована якоюсь релігійною корпорацією, асоціацією чи товариством, або, якщо навчальна програма такої школи, коледжу, університету або іншого навчального закладу спрямована на поширення певної релігії” [9]
Американська філософська асоціація схвалює даний закон, тому, що…
“АФА визнає особливі зобов’язання установ щодо релігійної приналежності, так як АФА виступає проти дискримінації філософів, коли критерій навчання в аспірантурі, визначення позиції чи політики у сфері зайнятості безпосередньо пов’язаний з певною релігійною приналежністю, або коли переслідується мета введення таких філософів до членів філософського співтовариства.” [10]
Я б не знайшов з юридичної точки зору відхилень, якщо б Нотр-Дам, враховуючи закон, наприклад, оголосив [11]
"Нотр-Дам, установа римо-католицької приналежності, прагне залучити до співпраці філософів (бажано Thomists), які будуть захищати і просувати Римсько-католицьку мораль і догми".
Було б зрозуміло, що Нотр-Дам шукає те, що шукає о. Кочіа, Якщо дисципліна, яка називається "філософія" не може забезпечити раціональне пояснення Бога, то і нема місця для філософії в католицьких установах.

Три моральні заперечення

Зважаючи на незаконність оголошення Нотр-Дам (і всі інші подібні релігійно – дискpи-мінаційні оголошення), у мене є три моральні заперечення проти практики вербування захисників релігійних чи будь – яких інших догм. По-перше, неприпустима примусова чи некритична вірність догмам у ставленні до моралі, науки і філософії. Наприклад, коли християнство здобуло політичний контроль, почався наступ на розвиток науки, переслідування незлічених відьом, єретиків і невірних. Догмат про расову перевагу привів до нацистських звірств, а догми діалектичного матеріалізму спричинили до гоніння християн. Історія вчить, що догмати віри і моральності не терплять ні різноманіття думок ні, особливо, критики [12]

Друге заперечення в тому, що прихований захист догми може створити лицемірну або самостійну оманливу політику. Це створює труднощі для будь-якої установи, яка, з одного боку, стверджує, що відділ філософії - це група неупереджених суддів, але тим не менш, з іншого боку, заздалегідь відомо, який вирок вони проголосять.

Третє заперечення, стосується безпосередньо практики викладання філософії. Якщо догма диктує напрям філософії, то знищує філософію. Вона сприяє роздумам щодо рекомендації Гича: якщо догма D - правда, то висновок та аргумент є несумісний з догмою D, або припущення чи аргумен є помилковими. Якщо ж королева Догма завжди права, а служниця - філософія не погоджується з королевою, то остання завжди буде презирливо неправа [13]