Як українські люди можуть змінити свою конституцію?

Андрій Хруцький


червень 2012

Через те, що за Конституцією України президенту надається надто багато уповноважень, що по–суті робить його диктатором, виникає рішення внести зміни до конституції, які б обмежували владу президента. Сьогодні зміни до конституції можливо внести за таких умов:

1) коли зміни ініційовані президентом;
2) коли 1/3 Верховної Ради (150 голосів) пропонує поправки до конституції.
В обидвох випадках внесені зміни повинні бути затверджені 2/3 голосів у Верховній Раді (300 голосів). В такому випадку зміни до конституції вважаються законними. Але є й подальші ускладнення, коли Конституційний суд, перевищивши свої уповноваження, може визнати поправку антиконституційною, як це сталося у 2010 році, коли визнали незаконними поправки, щодо обмеження влади президента, які були прийняті у 2004 році. (читай: уповноваження Конституційного суду)

Коротшим законним способом змінити Конституцію, не вдаючись до переворотів чи революції – є тиск на 450 депутатів Верховної Ради, які мусять взяти на себе обов'язок змінити конституцію, якщо хочуть бути обраними до парламенту у жовтні 2012 року. Що саме вони будуть зобов'язані змінити? Вони повинні зробити Україну ближчою до швейцарської форми правління. Це:

(1) дати народу України право вносити зміни до Конституції на основі ініціатив і референдумів.
(2) якщо Конституційний Суд може визнати внесені зміни неконституційними, то треба скасувати Конституційний суд, щоб народ сам став повновладним господарем своєї долі.
(3) Я також наполегливо закликаю скасувати посаду президента і узаконити Раду Президентів зі складу Кабінету Міністрів, який має обирати Верховна Рада.
Вимагати від кожної партії і кожного кандидата у депутати до Верховної Ради внести у свою програму та голосувати за ці три поправки (amendments) до конституції:

1. Зміни до Конституції впроваджувати за народною ініціативою або шляхом референдуму.
2. Скасувати Конституційний суд.
3. Замінити Федеральною радою посаду президента.

Якщо партія чи кандидат не обіцяє внести такі поправки до конституції, то не голосуйте за цю партію або такого кандидата!